KONFERENCJA: Nowoczesne Technologie Informacyjne I Komunikacyjne Jako Narzędzia Zarządzania Miastem
(systemy GIS i e-Administracja)
O konferencji
Organizatorzy
Partnerzy
Program
Rejestracja
Informacje praktyczne
Kontakt
Galeria
Prezentacje
Organizatorzy
Pliki do pobrania
  Organizatorzy

Urząd Miasta Rybnik


Rybnik to miasto pełne zieleni, położone w południowo-zachodniej części województwa śląskiego. Jest jednym z filarów Aglomeracji Rybnickiej – dziesiątego w Polsce pod względem ludności zespołu miejskiego w Polsce. Bliskość europejskich stolic oraz krzyżujące się w niedalekiej odległości autostrady A-4 i powstająca A-1, czynią z Rybnika łatwo dostępne i doskonałe do inwestycji miejsce. Rybnik jest 25 miastem w Polsce pod względem liczby mieszkańców (około 140 tys.) i 14 pod względem powierzchni (148 km2). Dzięki ogromnym, stanowiącym połowę wysokości budżetu, środkom na inwestycje, w ciągu ostatnich kilkunastu lat Rybnik z typowo górniczego miasta stał się centrum edukacyjnym, handlowym i kulturalnym tej części województwa. Ostatnio realizowane inwestycje – jeden z największych w kraju projekt rozbudowy sieci kanalizacji sanitarnej przy udziale funduszy Unii Europejskiej - ponad 600 kilometrów, nowoczesny projekt Elektronicznej Karty Miejskiej, Rybnicki System Informacji Przestrzennej, przebudowa układu drogowego miasta czy warte blisko pół miliarda złotych i stwarzające kilka tysięcy nowych miejsc pracy inwestycje komercyjne, pokazują pozytywny kierunek rozwoju miasta.
Realizacja tak wielu istotnych inwestycji podnosi znacznie atrakcyjność Rybnika. Na ożywieniu życia w mieście korzystają więc nie tylko sami inwestorzy i mieszkańcy miasta, ale również lokalni przedsiębiorcy.
To tu mieści się jedyny w Polsce Zespół Szkół Wyższych, w którym trzy państwowe uczelnie współpracują na jednym terenie. Tworzą go: katowicka Akademia Ekonomiczna, Politechnika Śląska i Uniwersytet Śląski. Kompleks zorganizowany został na bazie budynków byłego szpitala miejskiego. W innym poszpitalnym budynku mieści się nowoczesna Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Braci Szafranków.
W mieście znajduje się najnowocześniejszy stadion żużlowy w Polsce, a sieć ścieżek rowerowych – ponad 100 km – jest jedną z najdłuższych w kraju. Niewątpliwym znakiem rozpoznawczym Rybnika są również ronda, których jest ponad 20.
Dzieki położeniu na skraju parku krajobrazowego, wśród wód i lasów, miasto zapewnia doskonałe warunki do wypoczynku i rekreacji.
 

 

Śląski Związek Gmin i Powiatów


Największa regionalna organizacja samorządowa w Polsce. Śląski Związek Gmin i Powiatów to dobrowolne stowarzyszenie gmin i powiatów. Związek powstał w 1991 roku pod nazwą Związek Gmin Górnego Śląska. W rezultacie przeprowadzonej reformy samorządu terytorialnego, w roku 1999 zasięg terytorialny działalności Związku uległ rozszerzeniu na większą część obszaru całego województwa śląskiego poprzez przyjęcie nowopowstałych powiatów i Związek przyjął nową nazwę. Obecnie w ramach Związku zrzeszonych jest 120 jednostek administracyjnych, w tym 110 gmin i 10 powiatów ziemskich. Głównym przesłaniem ŚZGiP jest praca na rzecz dobra publicznego w województwie śląskim. Podejmowane przedsięwzięcia i inicjatywy mają na celu integrację i rozwój regionu. Dążąc do tego Związek stara się tworzyć oraz rozpowszechniać najlepsze wzory w zakresie rozwoju lokalnego. Po 16 latach działalności ŚZGiP już na stałe wpisał się w samorządowy krajobraz na Śląsku, a dzięki swej aktywności jest instytucją cieszącą się dużym poważaniem w regionie. Pod względem skali działalności jak i liczby ludności zamieszkującej obszar jego działalności, jest on największą regionalną organizacją samorządową w Polsce.

 

Związek Miast Polskich


Związek Miast Polskich to ogólnopolska organizacja samorządowa, która reprezentuje interesy dużych i małych miast, wspiera samorządność lokalną i decentralizację, dąży do gospodarczego i kulturalnego rozwoju miast polskich. Zadania te realizuje poprzez lobbing legislacyjny, wsparcie eksperckie, wymianę doświadczeń, promocję miast, współpracę zagraniczną oraz działalność informacyjną i wydawniczą. Związek Miast Polskich istnieje od 1917 roku. Po II wojnie światowej działalność ZMP została uniemożliwiona. W 1990 roku pojawiła się inicjatywa odtworzenia Związku. W styczniu 1991 roku w Poznaniu odbył się jego Kongres Restytucyjny. Obecnie do Związku należy 306 miast. Mieszka w nich ponad 73% miejskiej ludności kraju. Przygotowane przez ZMP stanowiska i projekty zmian ustaw dotyczących samorządu są przedstawiane Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, komisjom Sejmu i Senatu oraz odpowiednim ministerstwom. Związek wspiera miasta, które występują do Trybunału Konstytucyjnego w sprawach niekorzystnych dla nich rozwiązań prawnych. Zwraca się także do Prezydenta RP o niepodpisywanie ustaw. ZMP zapewnia wsparcie eksperckie dla miast. Zamawia opinie prawne, prowadzi badania ankietowe i monitoruje usługi publiczne za pośrednictwem Systemu Analiz Samorządowych, który pomaga miastom w codziennym zarządzaniu. Wymiana doświadczeń obejmuje popularyzację dobrych praktyk z miast oraz przygotowanie konferencji, seminariów i warsztatów. ZMP organizuje wspólną powierzchnię wystawienniczą dla miast na targach polskich i zagranicznych, wydaje i rozpowszechnia publikacje m.in. zawierające oferty inwestycyjne samorządów miejskich. Związek reprezentuje interesy miast członkowskich w organizacjach europejskich skupiających samorządy, takich jak Rada Gmin i Regionów Europy (CEMR), Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych CLRAE czy Komitet Regionów.

DATA I MIEJSCE
27-28 września 2007 r.
Rybnik
PARTNERZY  
KONFERENCJA: Nowoczesne Technologie Informacyjne I Komunikacyjne Jako Narzędzia Zarządzania Miastem